Suvise aialinnupäeviku uudiskiri

08.04.2017

Talvike / foto: Tiit Külaots
Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 06.04.2017

Hea aialinnuvaatleja!

Kes möödunud pühapäeval aias askeldas, ei pidanud ilmselt pettuma. Ennustatud kehva ilma asemel oli mitmel pool 15 kraadi sooja, päike paistis, liblikad lendasid ja käis väga aktiivne linnuränne. Küllap said ka mitmed aiatööd tehtud ja eks see linnu- ja liblikarohkus andis hea põhjuse vahepeal selga sirutada. Vägev nädalavahetus oli!

Aialinnuvaatluste andmebaas täienes selle paari päevaga tuhande vaatluse võrra ja selgi nädalal on lisandunud järgmised tuhat vaatlust (kohe-kohe sisestatakse 9000. vaatlus). Mis siin imestada – iga päevaga jõuab meile ju kohale üha enam laulu- ja musträstaid, punarindasid, linavästrikke ja paljusid teisi laialt levinud rändlinde. Isegi päris esimesed väike-lehelinnud harjutavad oma viisijupikest.

Lähinädalatel mets- ja põhjavintide ning hall-, vainu- ja laulurästaste läbiränne jätkub. Asulates võib aga siristamas kuulda viimaseid tundrasse suunduvaid siidisabade parvi. Rabahanesid ja suur-laukhanesid tuleb aina juurde ja neile hakkavad lisanduma juba valgepõsk-lagled. Valge-toonekuredki võtavad järjest oma kohad pesadel sisse.

Kahepaiksed ja roomajad hakkavad samuti virguma. Päikese kätte tulevad end soojendama arusisalikud ning lähinädalate soojadel öödel saab alguse rohu-, raba- ja kärnkonnade massränne talvituskohtadest kudemispaikadesse. Oma rännakul satub neid rohkesti ka aedadesse. Pruuni krobelise nahaga kärnkonna määramine ei valmista ilmselt raskusi, samas kui pruunide siledanahaliste konnade (rohu- ja rabakonn) eristamiseks tuleb nad õrnalt kinni püüda. Määramistunnuseid on mitmeid, aga enamasti piisab sellest, kui vaadata täiskasvanud konna rindmikku. Kui rindmik on marmorja laigulise mustriga, siis on rohukonn, aga kui see on ühevärviline, siis on haruldasem rabakonn.

Meeldetuletuseks ka konnahääled: kärnkonn kvooksub, rohukonn koriseb, rabakonn mulksub, mudakonn kolksutab ning tiigi- ja veekonn teevad naljakaid kägisevaid-kvääksuvaid häälitsusi (kuula ka: loodusheli.ee).

Talviste paigalindude sekka lisanduvad nüüd järkjärgult uued rändlinnud, kelle määramine võib teinekord keerukaks osutuda. Seepärast julgustan ikka ja jälle tundmatuid liike pildistama ja hääli lindistama, sest nii on neid pärast hõlpsam määrata.

Toredaid linnuelamusi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata Looduskalendrist.