Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 08.09.2017

08.09.2017

Väike-konnakotkas / foto: Tiit Külaots

Hea aialinnuvaatleja!

Sügisränne on täies hoos! Selles veendumiseks tuleb nädalavahetusel end pool seitse hommikul üles ajada ja vaadata, mis aias toimub!

Paari päikesetõusule järgneva tunniga võib näha kümneid linnuliike, kes suunduvad aina lõuna ja edela poole. Ränne käib alati, kui ei saja ja tuul ei ole liiga vali. Praegu liiguvad aktiivselt võsaraadid, metskiurud ja västrikud. Tavapärasest sagedamini võib kuulda käbilindusid – neil on tänavu invasiooniaasta. Kohe-kohe saabuvad ka pasknäärid, tuhanded vindid ja mitu liiki tihaseid.

Aiaski on sidistamist ja säutsumist omajagu. Õunapuudel täksivad veel viimaste sekka jäänud väike-põõsalinnud, põõsastes tiksuvad punarinnad ja päikeselise ilmaga löövad väike-lehelinnud laulugi lahti. Kui ilm püsib ilus, siis ennelõunast alates tiirutavad end kõrgele taeva alla hiire- ja herilaseviud, raudkullid ja sekka haruldasemadki röövlinnud ning liuglevad lõunakaarde.

Sügisränne annab suurepärase võimaluse ka linnaaia omanikele, et kohata oma aias uusi liike. Kuna sügisrändes osaleb mitu korda rohkem linde kui kevadel – kõik tänavusuvised noored ju lisaks – siis satub neid rohkem ka linnadesse. Tõsi, linnades häirib rände jälgimist müra, aga nädalavahetuse varajased hommikutunnid on selleks siiski päris sobivad.

Peale üksikute suitsu- ja räästapääsukeste ja mõne erandlikult hilise piiritaja on kõik oma pesitsemise selleks aastaks lõpetanud. Praeguseks hetkeks aialinnupäeviku andmebaasi kogunenud andmed näitavad, et kahel meie armastatumal aialinnul – kuldnokal ja suitsupääsukesel – oli tänavu ikka äärmiselt kehv pesitsusaasta. Lootus jääb, et ehk on lihtsalt osad pesitsusvaatlused veel sisse kandmata ja olukord on märksa parem.

Suvise aialinnupäeviku lõpuni on jäänud kuu aega. Praegu on paras aeg teha väike inventuur oma veebipäevikus ja vaadata, kas kõik tänavused pesitsusvaatlused on ikka korrektselt kirja saanud. Mõned näpunäited:

  • Kui aias pesitses mitu paari kuldnokkasid või kui samas pesas pesitseti mitu korda järjest, siis tuleks kõik need pesitsemised eraldi sisestada.
  • Vaata üle iga pesitsusvaatluse pesitsuskindlus – kas tegemist oli kindla või tõenäolise pesitsemisega?
  • Kui linnupaari pesa asukoht jäi määramata, siis kas oled endiselt kindel, et see linnupaar just sinu aias pesitses? Kui tõenäoliselt ei pesitsenud, siis pigem võiks selle pesitsuskirje ära kustutada.
  • Kas kõik tänavu aias kohatud imetajad, kahepaiksed ja roomajad on samuti kirjas?

Põnevaid rändeelamusi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata Looduskalendrist.