Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 13.04.2017

13.04.2017

Musträstas / foto: Tiit Külaots

Hea aialinnuvaatleja!

Hakkasime juba kevadsoojusega ära harjuma ja mõnel pool Lõuna-Eestis hakkasid isegi remmelgad õitsema, aga nüüd jõuab kohale pikk külmalaine. Saabuv lõokesetalv on lindudele tõsine katsumus. Linnulaulu jääb vähemaks ja ränne katkeb ning lindude põhieesmärgiks kujuneb hõlpsa toidu otsimine ja ellujäämine. Kuid just nüüd võib aias kohtuda selliste liikidega, kes tavaliselt igasse aeda ei satugi.

Lindude toidumajad tuleks nüüd täita seemnesegudega, loodetavasti viimast korda sel kevadel. Seemneid tuleks kindlasti laotada ka maapinnale, kust saavad neid kätte metsvindid, põhjavindid ja mitmed teised liigid, kes jäävad toidumajas turnimisega hätta. Rästaid saab rõõmustada sellega, kui nad leiaksid kompostihunnikust poolriknenud õunu. Seega – kõik õunasahvrit koristama!

Eestimaal peatub praegu kümneid tuhandeid arktilisi hanesid, kelle igapäevase rutiini hulka käib söögi- ja puhkekohtade vahet lendamine. Suur-laukhane tunneb ära säravvalge otsmiku ja laiade mustade vöötide järgi kõhul. Rabahanel on ühevärviline kõht ja kaelast märksa tumedam pruunikashalli värvi pea. Valgepõsk-lagle on aga mustavalgekirju sulestikuga.

Hanede hääle järgi määramine vajab alguses natuke praktikat ning loodusheli.ee ja xeno-canto lehtedelt kaagutamiste võrdlemist. Lühidalt: valgepõsk-lagle hääl on ühesilbiline klähvimine, suur-laukhanel kõrge 2-4-silbiline „kõõgutamine“ ja rabahanel madal kahesilbiline kägisemine „gä-gäk“.

Eeloleval nädalavahetusel toimub ka lihavõtte linnuvaatlus, kui Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kõiki loodusesse linde vaatlema ja oma vaatlustest teada andma. Aiast tehtud vaatlused on samuti väga oodatud! Loe lähemalt: www.eoy.ee.

Toredaid linnuelamusi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata Looduskalendrist.