Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 19.05.2017

19.05.2017

Väike-põõsalind / foto: Tiit Külaots

Hea aialinnuvaatleja!

Suur soe on lõpuks pärale jõudnud ja taimed teevad hoolega oma kaotatud aega tasa. Nii linnad kui ka taluaiad on vahtraõitest kollased ja kohe-kohe lähevad õide nii kirsid kui toomingad. Viimase spurdi pesitsusaladele peavad läbi tegema ka kaugrändurid.

Lepalindusid, kärbsenäppe ja pääsukesi on vähevõitu ning maikuus saabuvate rändlindudega on kohe eriti kitsas käes. Vaid üksikud linnusõbrad on kuulnud peoleode flöödimängu, karmiinleevikese „digivideot“ ja rukkiräägu rääksumist. Aga nad on teel! Suitsupääsukeste ränne on alles praegu täies hoos, nii et küllap saabuvad peagi ka teised linnud.

Hiline linnukevad ei ole meie eripära. Aafrika kohta ei tea rääkida, aga Euroopas on ilmad olnud heitlikud ja jahedad kogu rändetee ulatuses Maltast Eestini. Euroopasse saabunud putuktoidulised said ka Kesk- ja Kagu-Euroopas lund ja nälga tunda ja nõnda ongi rändlindude põhimass nädala või dekaadi võrra hiljaks jäänud. Kuidas see pesitsusaasta neil lõpuks välja kukub – vastuse sellele küsimusele aitavad anda nii suvise aialinnupäeviku pidajad kui ka teiste linnuseirete tegijad üheskoos.

Kuus vihjet nädalavahetuseks

  • Praegu on viimane võimalus enne sügist haned ja lagled oma aialinnunimestikku kirja saada, sest kohe lendavad ka viimased neist üle mere.
  • Kuula järgi, millistes kuldnokakastides on pojad sees ja pane päevikusse kirja. Enamik pesakondi on koorunud ja käib aktiivne toitmine.
  • Punarind, talvike, hall- ja musträstas: paljudel neist on näljased pojad pesas ja järelikult on ka hõlpsam nende pesa üles leida. Jälgima peab muidugi eemalt.
  • Tunned muret, et oled aias liiga vähe linde kohanud? Tõuse üles kell 4.00 ja tee aken lahti või mine aeda! See on suisa uskumatu, milline linnukoor on väljas.
  • Ei tunne ära, mis lind laulab? Lindista telefoni või kaameraga hääl üles ja võrdle pärast linnud.loodus.ee või xeno-canto.org lehtedel.
  • Võta aias mõnusalt istet, naudi sääsekaose hilinemist ja vaata taevasse. Piiritajad on lõpuks ometi tagasi ja rõõmustavad meid on „piiritamise“ ja lennuakrobaatikaga!

Põnevaid linnuelamusi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata Looduskalendrist.