Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 22.06.2017

23.06.2017

Siisike / foto: Tiit Külaots

Hea aialinnuvaatleja!

Jaaniajal on pesitsemine aedades täies hoos. Linnulaulu jääb aga iga päevaga aina vähemaks, sest näljaste poegade kõrvalt ei jää selleks eriti aega. Pärast pesitsuskohast lahkumist pole ju ka territooriumi, mida teistele kuulutada.

Kuna jaaniajal oleme ka meie öösiti aktiivsemad, siis mängib see meile kätte mugava võimaluse kuulda mitmeid öölaulikuid. Seda enam, et kui mullu samal ajal laulsid öölinnud juba loiult, siis tänavu on öölaulikud hilise saabumise tõttu alles päris aktiivsed.

Niisiis võib kuulda veel ööbikut ja rukkirääku (neid on tänavu kahjuks vähevõitu!) ning mitmeid roo- ja ritsiklinde. Kuidas aga öölaulikuid hääle järgi määrata – sest näole annavad nad end kehvasti – sellest saab lugeda värskest Ornitoloogiaühingu ajakirjast Tiirutaja.

Soovitan eeloleval pikal nädalavahetusel jälle oma aiale tiir peale teha ja kõik nähtu aialinnupäevikusse kirja panna. Millele tähelepanu pöörata?

  • Jälgi, millistes kuldnokakastides on asunud pesitsema piiritajad. Kui su maja vintskap on kaetud lainelise eterniitkatusega, siis tõenäoliselt pesitseb piiritajaid ka seal.
  • Kui tihaste või põldvarblaste pesakast on vaikseks jäänud ja vanalinnud seda enam ei külasta, siis tasub sisse kiigata, kas esimene pesakond on lahkunud või on hoopis poegadega midagi juhtunud. Kuulu järgi kipub see teine variant tänavu eriti sage olema.
  • Puhasta kasutatud pesakastid ära – see suurendab tõenäosust, et teistkordselt pesitsema asuvad rasvatihased või põldvarblased võtavad just selle kasti kasutusele.
  • Lepalinnul ja must-kärbsenäpil on pojad päris suured ja võivad kohekohe välja lennata.
  • Suitsu- ja räästapääsukestel on pojad koorumas või juba koorunud. Kui pesi on palju, siis anna igale savipesale mõttes number ja kanna andmed päevikusse.
  • Teine pesitsemine on praegu käsil rästastel, vintidel, kanepilindudel, punarindadel, talvikestel ja osadel linavästrikel.
  • Jälgi kahtlustava pilguga aias tegutsevaid põõsalinde, et millises põõsas või hekis neil pesa on, ja otsi üles, kuhu katuseserva alla on hall-kärbsenäpp oma pesa teinud.
  • Ära unusta kirja panna ka muid aias ringi liikuvaid loomi.
  • Tänavune kevad on olnud kimalastele ja teistele tolmeldajatele raske. Seepärast on ka head meetaimed kimalastest tühjad. Kui siiski näed vaarikates või lillepeenras kimalasi ja liblikaid, siis pane see kindlasti päevikusse kirja.

Toredaid linnuelamusi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata Looduskalendrist.