Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 27.04.2017

28.04.2017

Punarind / foto: Tiit Külaots

Hea aialinnuvaatleja!

Hea uudis on see, et vaid paar päeva veel peavad linnud ja meie ühes nendega seda õnnetut ilma kannatama. Pühapäeva õhtust alates olukord muutub ja rändlindude laviin pääseb lõpuks ometi paisu tagant lahti. Esmaspäeva hommikul tasub end varakult välja seada, sest lisaks hiljaks jäänud aprillikuu saabujatele (väike-lehelind, suitsupääsuke, kägu) on juba õhkõrn lootus kohata väike-põõsalindu, lepalindu ja must-kärbsenäppi. Aeg on lõpuks käes!

Kui vaadata tagasi aprillikuule, siis haned arvatavasti väga ei kurtnudki sääraste ilmade üle. Kõhud täis söönud, jätkasid nemad ikka jao kaupa üle Soome lahe liikumist. Seda iseloomustab hästi see, kuidas praeguseks on põldudel peatuvad haneparved muutunud tasahilju lagledest aina must-valgemaks.

Väiksemate lindude rännet on aga külmad, lörtsised ilmad oluliselt pidurdanud. On üpris tavatu, et rohumaadel võib veel aprilli lõpus kohata sedavõrd suuri rästa- ja vindiparvesid. Eelmisest aastast märksa vähem on aedades nähtud linavästrikke – loodame, et see näitab selle tubli putukapüüdja head ilmavaistu, mitte aga kurba saatust.

Aialinnuvaatleja seisukohast on aga kindlasti tore see, et viimastel nädalatel on tee aeda üles leidnud toredad oranžikirjud põhjavindid ja ägedad tutiga siidisabad. Viimaseid, muide, on tänavu kevadel sattunud aedadesse üle 5 korra sagedamini kui mullu!

Paigalinnud võtavad seda külma kevadet kui mööduvat paratamatust ning on asunud pesitsema. Tihased ja rästad ehitavad pesi, kuldnokad on asunud munema ning varestel on kätte jõudnud poegade koorumise aeg. Nüüd on viimane aeg ka pesakastid must-kärbsenäppidele üles panna, sest suurem osa konkurente on endale pesakoha juba leidnud.

Kohe saab aialinnupäeviku algusest 2 kuud täis. Kui olete vaatlusi kirja pannud vaid paberankeedile, siis praegu oleks hea leida see aeg, et vaatlused ka veebipäevikusse kirja panna. Siis saab mai alguses teha juba esimese ülevaateid, kuidas meie kevad kulgenud on.

Põnevaid linnuelamusi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata Looduskalendrist.