Talilinnukaamera - harakas

17.02.2018

Kui juhtub, et rasvapall on pärast toidumaja juurde üles riputamist juba mõne minutiga kadunud, võib kahtlustada harakat. Harakas, nagu teisedki vareslased, on nutikas lind, kes toidu leidmisel ja kättesaamisel on väga osav. Ka veebikaameraga toidumajalt on harakad rasvapalle korduvalt minema viinud.

Harakad / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Harakas on kultuurmaastiku lind, keda kohtab viimastel kümnenditel järjest sagedamini ka linnades. Suurest metsamassiivist harakaid ei leia. Harakaid pesitseb Eestis 15 000 – 25 000 paari. Ta on paigalind, kes suuremaid rändeid ette ei võta ning talviseks arvukuseks hinnatakse meil 40 000 – 80 000 isendit.

Harakas ehitab okstest pesa põõsasse või puu otsa ning erinevalt näiteks varesest teeb harakas oma pesale ka okstest katuse peale. Harakapaar on teineteisele truu ja enamasti jääb paar püsima kogu eluks.

Harakas on kõigesööja: tema toiduks on putukad, teod, ussid, seemned, marjad, puuviljad, toidujäätmed, raiped. Kuna ta rüüstab sageli ka teiste lindude pesi ning näppab koerakausist toitu, on ta külge saanud vargakuulsuse. Jutud pesadest kui aardekambritest, kuhu harakad on kellasid, lusikaid, münte või ehteid kokku tassinud, on siiski rahvajutud. Harakate nutikus ja õppimisvõime on nende ümber loonud rikkaliku folklooripärandi, milles sageli seostatakse lindu hämarate tegude ja halbade ennetega.

Haraka kohta loe lisaks veebilehelt NatureGate eLoodus.
Haraka häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Haraka vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Talilinnukaamera – suurnokk-vint
Talilinnukaamera – hallrästas
Talilinnukaamera – musträstas
Talilinnukaamera – koduvarblane
Talilinnukaamera – põldvarblane
Talilinnukaamera – leevike
Talilinnukaamera – hallpea-rähn
Talilinnukaamera – puukoristaja
Talilinnukaamera – suur-kirjurähn
Talilinnukaamera – põhjatihane
Talilinnukaamera – salutihane
Talilinnukaamera – rohevint
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – musttihane
Talilinnukaamera – rasvatihane
Lindude toitmise ABC

Kaamerapilt nutiseadmetele (kui ülalolev ei tööta): iPhone, iPad, Android, VLC
Kaamerapilt vanematele arvutitele: flash player

Ülekannet võimaldavad Elisa ja EENet. Lindude toidulauda katab Balsnack, foorumit peab Looduskalender ning toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee