Talilinnukaamera - puukoristaja

19.01.2018

Lindude toidumajal on koos tihastega sage külaline ka puukoristaja. Puukoristaja peamiseks toiduks on putukad ja ämblikud, keda ta aastaringselt puukoorepragudest otsib. Talvel sööb ta aga hea meelega ka seemneid ning inimese pakutavast on puukoristaja lemmikuks just päevalilleseemned. Puukoristajal on kombeks toidutagavarasid koguda, seetõttu võib sageli näha teda toidumajalt seemneid eemale tassimas ja koorepragudesse peitmas.

Puukoristaja / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Puukoristaja on Eestis elavatest värvulistest kõige osavam puudel ronija ning ainsa linnuna suudab ta mööda puutüve ka pea alaspidi liikuda. Erinevalt rähnidest ja porrist puukoristaja puutüvel ronides sabale ei toetu.

Puukoristaja on häälekas lind, kelle kludistamist võib alates varakevadest kõikjal kuulda. Just häälitsuste järgi on tema üheks rahvapäraseks nimetuseks saanud puuklutt.

Puukoristaja häälitsused:

Eestis on puukoristaja leht- ja segametsade ning parkide lind, kes mandril on tavaline, saartel aga väga haruldane. Eestis pesitseb 60 000 – 100 000 paari puukoristajaid, talviseks arvukuseks hinnatakse meil 100 000 – 200 000 isendit.

Puukoristaja teeb pesa puuõõnde ning mõnikord ka pesakasti. Puukoristajal on kombeks puuõõnsuse või pesakasti ava oma äranägemise järgi savi või pori abil väiksemaks kujundada. Selle kohta saab lugeda näiteks ka siit: Müürsepp – puukoristaja.

Puukoristaja müürib pesaõõnsuse ava savi või poriga väiksemaks / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Puukoristaja kohta loe lisaks veebilehelt NatureGate eLoodus.
Puukoristaja häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Puukoristaja vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Talilinnukaamera – suur-kirjurähn
Talilinnukaamera – põhjatihane
Talilinnukaamera – salutihane
Talilinnukaamera – rohevint
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – musttihane
Talilinnukaamera – rasvatihane
Lindude toitmise ABC

Kaamerapilt nutiseadmetele (kui ülalolev ei tööta): iPhone, iPad, Android, VLC
Kaamerapilt vanematele arvutitele: flash player

Ülekannet võimaldavad Elisa ja EENet. Lindude toidulauda katab Balsnack, foorumit peab Looduskalender ning toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee