Talilinnukaamera - sinitihane

03.01.2018

Sageli hakkab kaameraga toidumajal teiste lindude seas silma vilgas sinine lind – sinitihane. Kuigi sinitihase toiduks on peamiselt putukad ja teised väikesed selgrootud, talvepoolaastal ka taimede seemned ning marjad, maiustab ta hea meelega ka inimese poolt pakutavate päevalilleseemnete ja rasvaga. Meelepärase puudumisel võib ta süüa ka puude pungi.

Sinitihane / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Sinitihased on teistest tihastest riiakamad ja peletavad eemale ka endast suurema rasvatihase. Sarnaselt teistele tihaslastele on ka sinitihased väga õppimisvõimelised. Näiteks õppisid sinitihased 1950-ndatel Suurbritannias ära, et ukse taha toodud piimapudelitel fooliumist korki katki nokkides saab kätte piimale kogunenud koore. Peagi oli see toitumisviis laialt levinud kogu Suurbritannias ja ka rasvatihaste seas.

Eestis on sinitihane üldlevinud ning tavaline leht- ja segametsade, parkide ning aedade haudelind. Sinitihaseid pesitseb Eestis 100 000-150 000 paari ja talviseks arvukuseks hinnatakse meil 200 000-400 000 isendit.

Septembris-oktoobris rändab osa sinitihastest Kesk- ja Lõuna-Euroopasse. Talveks meile jäänud sinitihased tegutsevad tihaste segasalkades sobivate toitumispaikade vahel ringi liikudes.

Sinitihase kohta loe lisaks rasvatihase aasta kodulehelt www.eoy.ee/rasvatihane/tihased/sinitihane.
Sinitihase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Sinitihase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Talilinnukaamera – musttihane
Talilinnukaamera – rasvatihane
Lindude toitmise ABC

Kaamerapilt nutiseadmetele (kui ülalolev ei tööta): iPhone, iPad, Android, VLC
Kaamerapilt vanematele arvutitele: flash player

Ülekannet võimaldavad Elisa ja EENet. Lindude toidulauda katab Balsnack, foorumit peab Looduskalender ning toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee