Talilinnukaamera – imetajad lindude toidumaja juures

27.12.2022

Põhjamaine talv on raske katsumus mitte ainult lindudele, vaid ka imetajatele. Osa nahkhiiri lendab talvituma Euroopa soojematesse paikadesse, teised nahkhiired jäävad talveund magama kodumaale. Talveunes on ka karud, mägrad, kährikud, unilased, kasetriibikud ja siilid. Paljud neljajalgsed jäävad aga silmitsi külma ja näljaga ning ei pelga varju ja toitu otsides ka inimese ohtlikku naabrust. Väiksemad imetajad – nimelt mõned närilised – külastavad ka lindude toidumaju.

Orav talilinnukaamera toidumajal päevalilleseemneid söömas. / ekraanitõmmis: Margus Ots

Lindude toitmiskohad meelitavad ligi inimese naabruses elavaid segatoidulisi närilisi. Sündinud akrobaatidel, nagu harilikul oraval (Sciurus vulgaris), kodurotil (Rattus rattus) ja kaelushiirel (Apodemus flavicollis) on lindude toidumajja pääsemiseks head eeldused. Teised nõudlejad linnutoidule – rändrott (Rattus norvegicus), juttselg-hiir (Apodemus agrarius), koduhiir (Mus musculus) ja leethiir (Myodes glareolus) – on samuti head ronijad, kuid siiski mitte nii osavad nagu esimene kolmik. Nemad peavad hästi riputatud toidumaja puhul leppima vaid alla pudenenud toidupalakestega.

Kaelushiir / foto: Vojtěch Dostál (wikimedia commons)

Erinevalt lindudest, on toidumaja külastavad närilised enamasti öise aktiivsusega, mistõttu ei pruugi inimene neid näha. Erandiks on orav, kes tegutseb valgel ajal. Võrreldes meie teiste kodulähedaste närilistega on oraval üks suur eelis – ta on inimeste soosik ning mõne inimese jaoks oodatum linnu toidumaja külaline kui linnud ise.

Andrei Miljutin, zooloog, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zooloogiakogude kuraator, andrei.miljutin/at/ut.ee

Loe ka:
Mida pidada silmas lindude talvisel lisatoitmisel?
Talilinnukaamera – rasvatihane
Talilinnukaamera – pasknäär
Talilinnukaamera – põldvarblane
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – salutihane
Talilinnukaamera – põhjatihane
Talilinnukaamera – puukoristaja
Talilinnukaamera – tutt-tihane
Talilinnukaamera – suur-kirjurähn

Looduskalender ja Linnuvaatleja kutsuvad talilinnukaamera vahendusel talviste lindude tegemistest osa võtma ja nendega paremini tuttavaks saama. Ülekannet Lõuna-Eestist Koorastest võimaldavad Elisa ja Veebikaamera. Linde toetab toiduga ka sel aastal Balsnack, foorumit peab Looduskalender. Toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja oma kodulehel, linnuliikide fotodega toetab Loodusemees.