Talilinnukaamera - koduvarblane

15.01.2021

Asulates asuvatel linnutoidumajadel on sagedaseks külaliseks ka üks maailma levinumaid linnuliike – koduvarblane. Loodusmaastikus kohtab koduvarblast harva. Põldvarblase isas- ja emaslind on sarnase sulestikuga, kuid koduvarblasel on sugupooltel lihtne vahet teha – kui koduvarblase emaslind on üleni hallikaspruun, siis isaslinnul on must manisk, hall pealagi ning silma taga lai kastanpruun vööt.

Koduvarblane, isaslind / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee) Koduvarblane, emaslind / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Koduvarblane arvatakse olevat pärit Lähis-Idast, kust ta koos teraviljakasvatuse levimisega jõudis suuremasse osasse Euroopasse, Aasiasse ning ka Põhja-Aafrikasse. 19. sajandiks jõudis koduvarblane inimese kaasabil ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikasse, Lõuna-Aafrikasse ning Austraaliasse. Koduvarblase levikukaarti vaata linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehelt.

Eestis on koduvarblane asulates üldlevinud ja tavaline haudelind, kuid tema arvukus on viimastel kümnenditel siiski langenud. Koduvarblasi pesitseb Eestis 50 000–80 000 paari, talviseks arvukuseks hinnatakse meil 200 000–300 000 isendit. Sotsiaalsete lindudena tegutsevad koduvarblased enamasti salkadena ning ka nende pesad paiknevad sageli kolooniatena.

Koduvarblane pesitseb õõnsustes, enamasti hoonete katuseräästa vahel või õhutusavades, kuid ta võib kõrtest, sulgedest ja muust materjalist ka põõsasse või puu otsa pesa ehitada. Koduvarblane võib pesa teha ka näiteks valge-toonekure pesa okste vahele.

Koduvarblase peamiseks toiduks on seemned, pungad ja marjad, kuid pesitsusajal söövad nad olulisel määral ka putukaid; ära ei põlga nad ka inimestest ülejäävat toitu.

Koduvarblase kohta loe lisaks veebilehelt NatureGate eLoodus.
Koduvarblase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Koduvarblase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Linnuvaatleja juhiseid lindude talviseks lisatoitmiseks
Talilinnukaamera – raudkull
Talilinnukaamera – leevike
Talilinnukaamera – tutt-tihane
Talilinnukaamera – musträstas
Talilinnukaamera – hallpea-rähn
Talilinnukaamera – põhjatihane
Talilinnukaamera – salutihane
Talilinnukaamera – imetajad lindude toidumaja juures
Talilinnukaamera – puukoristaja
Talilinnukaamera – suur-kirjurähn
Talilinnukaamera – rohevint
Talilinnukaamera – musttihane
Talilinnukaamera – põldvarblane
Talilinnukaamera – pasknäär
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – rasvatihane
Talvised aialinnud on taaskord vaid kliki kaugusel – selle hooaja talilinnukaamera alustab

Ülekannet Lõuna-Eestist Koorastest võimaldavad Elisa ja Veebikaamera. Linde toetab toiduga ka sel aastal Balsnack, foorumit peab Looduskalender. Toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja oma kodulehel.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee