Talilinnukaamera - leevike

19.02.2022

Leevikest peavad paljud vaid talikülaliseks, sest neid linde märgatakse enamasti just talvel lindude toidumajade juures. Tegelikult on leevike Eestis kuusikutes ja kuuse-segametsades aasta ringi tavaline ning üldlevinud pesitseja, kellest osa tuleb talveks hõlpsamalt kättesaadava toiduga asulatesse.

Leevikese arvukuseks hinnatakse meil 70 000-100 000 paari, kellest osa rändab talveks veidi lõunapoole Kesk-Euroopasse. Eestist rändab läbi ka arvukalt põhjapoolsematel aladel pesitsevaid leevikesi – sügisel on ränne aktiivsem septembri lõpus ja oktoobris, kevadel märtsis ja aprillis. Talvel on leevikesi Eestis hinnanguliselt 100 000–300 000 isendit.

Punase alapoolega leevikese isaslindu tunnevad kõik linnuhuvilised. / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee) Helepruuni alapoolega emane leevike jääb sageli märkamata. / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Kui leevikese nukratooniline vilejas kutsehüüd on hästi kuulda, siis tema laul on väga vaikne katkendlik jada nukratest viledest, karedatest kurinatest ning täksivatest ja kriiksuvatest silpidest.

Leevikese häälitsused:

Leevikese laul:

Leevikese peamiseks toiduks on puude pungad, marjad ja mitmesugused seemned, kuid poegi toidavad nad putukatega. Toidumajade juures käivad leevikesed kas üksi või väikeste salkadena, kuid sõltuvalt kohast ja ajast võib korraga toidumaja juures kohata ka mitutkümmet lindu.

Leevikese häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Leevikese vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Linnuvaatleja näpunäiteid lindude talviseks lisatoitmiseks
Talilinnukaamera – rasvatihane
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – põldvarblane
Talilinnukaamera – pasknäär
Talilinnukaamera – salutihane
Talilinnukaamera – põhjatihane
Talilinnukaamera – puukoristaja
Talilinnukaamera – musttihane
Talilinnukaamera – suur-kirjurähn
Talilinnukaamera – hallpea-rähn
Talilinnukaamera – tutt-tihane
Talilinnukaamera – harakas
Talilinnukaamera – imetajad lindude toidumaja juures
Talilinnukaamera – raudkull
Talilinnukaamera – rohevint

Ülekannet Lõuna-Eestist Koorastest võimaldavad Elisa ja Veebikaamera. Linde toetab toiduga ka sel aastal Balsnack, foorumit peab Looduskalender. Toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja oma kodulehel.