Tartu loodusmaja juhendab nahkhiirte varjekastide ja lindude pesakastide meisterdamist

20.05.2020

Sel aastal pöörab Tartu loodusmaja traditsiooniline LinnaLinnuLaupäevak lisaks lindudele tähelepanu ka aasta loomale nahkhiirele ning juhendab õppevideos ehitama varjekasti ka neile. Milline nahkhiire varjekast välja näeb, millised on ehituspõhimõtted ja -vahendid ning kuhu see oma aias üles riputada? Sellest räägib videoõpetuses nahkhiireuurija Rauno Kalda.

Lisaks ehitatakse LiLiLa ajal lindude pesakaste, mida ei ole hilja ka nüüd, hilisel kevadel ja keset suve üles panna – pesakastid on olulised lindude varje- ja puhkepaigad aasta läbi. Järgnevas õppevideos räägib ornitoloog Margus Ots lindude pesakastide ehitamisest ja ülespaneku põhimõtetest.

Pesakasti ehitamiseks leiad juhiseid Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt ning pesakastide tegemist ja hooldamist on kajastanud ka ETV keskkonnasaade Osoon ning noortesaade Nova.

Alates 18. maist on võimalik saada endale tasuta nahkhiire varjekasti või lindude pesakasti ehitamise komplekt Tartu loodusmajast. Komplekt sisaldab juba sobivaks suuruseks lõigatud laudu ja naelu, mida saab õpetuse järgi kodus kokku lüüa. Loodusmaja jagab huvilistele välja 100 nahkhiire varjekasti komplekti ning 40 kuldnoka ja 50 tihase pesakasti komplekti. Iga pere peale on mõeldud 1 kastikomplekt, kas nahkhiirte oma või lindude oma. Varjekastide ja pesakastide materjali saab endale ehitamiseks küsida Tartu loodusmaja infoletist tööpäevadel kell 12.00-16.00.

Loe täpsemalt Tartu loodusmaja kodulehelt.

Linnuvaatleja