Tartumaal vaadeldi Eestis seni vaid korra kohatud stepi-pääsujooksurit

22.08.2017

Täna, 22. augustil leidis linnuvaatleja Mariliis Paal Tartumaalt Lahe küla põllult Lääne- ja Põhja-Euroopasse harva eksiva stepi-pääsujooksuri (Glareola nordmanni).

Stepi-pääsujooksur. 22.08.2017, Lahe küla Tartumaa / foto: Uku Paal (www.estbirding.ee)

Kurvitsaliste seltsi (Charadriiformes) jooksurlaste sugukonda (Glareolidae) kuuluv stepi-pääsujooksur on kagupoolse levilaga liik, kelle Eestile lähimad püsivad pesitsusalad asuvad Ukrainas ja Venemaal. Eestis on stepi-pääsujooksurit linnuharulduste komisjoni andmetel seni kohatud vaid 28.05.2007 Põlvamaal Räpina poldril.

Pääsujooksurite määramine ei ole lihtne. Maas istuvat lindu on pikalt distantsilt pea võimatu liigini määrata, kuna olulisi tunnuseid on näha vaid lendaval linnul. Kui kõnnu-pääsujooksuri tiiva alapool on punakaspruun ning tiiva tagaserv valge, siis stepi-pääsujooksuri tiiva alapool on must ning tiival valge tagaserv puudub.

Algselt määrati Lahe külas nähtud lind kõnnu-pääsujooksuriks (Glareola pratincola), keda on Eestis samuti vaid kaks korda kohatud (viimati 25.05.2017 Pärnumaal Piklas). Õhtul aga õnnestus pildistada ka lendavat lindu ning kinnitada liigimääranguks stepi-pääsujooksur.

Margus Ots
linnuharulduste komisjoni esimees
margus.ots/at/gmail.com