Üle 6000 haruldase stepikotka on leidnud ootamatu peatuspaiga

27.08.2020

Stepikotkas / foto: Sepand Bakhtiari (wikimedia commons)

Stepikotkaste (Aquila nipalensis) arvukus on alates 1997. aastast olnud tugevas languses ning alates 2015. aastast kuulub liik Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN – International Union for Conservation of Nature) punase nimestiku eriti ohustatud (Endangered – EN) liikide kategooriasse. Selle aasta algul aga tegid looduskaitsjad põneva avastuse.

Teadlased uurisid satelliitsaatjatega stepikotkaste liikumisi ning märkasid, et Saudi Araabia keskossa, Shaqra linna lähedale koguneb neid ootamatult palju. Nad võtsid abi saamiseks ühendust kohalike linnuvaatlejatega ning üks neist oli lahkelt nõus kohale minema ja olukorda uurima.

Ta leidis eest suurima teadaoleva stepikotkaste kogunemise. Kahel prügimäel kokku peatus 7200 stepikotkast, mis moodustab 4,5–9% liigi hinnangulisest arvukusest maailmas. Kuigi niisugune ohustatud liigi isendite koondumine väikesele alale teeb ühelt poolt rõõmu nii looduskaitsjatele kui ka linnuvaatlejatele, suurendab see teisalt kohalike ohtude mõju populatsioonile.

Nimelt – kotkaste peamisteks muredeks selles piirkonnas on elektriliinid ja mürgid toidus. Juba kahe kilomeetri liinialuse läbikäimisel leiti 15 surnud stepikotkast, lisaks muid liike, nagu must-harksabasid (Milvus migrans), kääbuskotkaid (Hieraaetus pennatus) ja rukkirääke (Crex crex). Mürkained satuvad kotkaste toidulauale nii hulkuvate koerte, huntide ja hüäänide tõrjumiseks välja pandud mürgitatud söötade kui ka kotkastele ohtliku valuvaigisti, diklofenakiga ravitud kariloomade loodusesse jäetud korjustega. Siiski on tänu tehtud avastusele võimalik kaitset paremini suunata ning looduskaitsjad pingutavad selle nimel, et valitud kogunemispaik oleks kotkastele ohutu.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 13.05.2020 6,000 Endangered Steppe Eagles find refuge within refuse dumps.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee