Uppuvalt laevalt põgenenud rotid kimbutavad haruldast kanalist

23.06.2018

Vaikse ookeani idaosas asuv Kayangeli saar on üks väheseid, kus võib kohtuda mikroneesia rihukanaga (Megapodius laperouse). See lind matab oma munad haudumiseks sooja vulkaanituha või päikeseköetud liiva sisse, reguleerides pesakuhja temperatuuri lehekõdu lisamise või eemaldamisega.

Mikroneesia rihukana / foto: Michael Lusk (wikimedia commons)

Mikroneesia rihukana pojad on koorudes hästi arenenud – nad on sulginud, võimelised põgenema, ja toitu otsima ning – erakordse omadusena teiste linnuliikidega võrreldes – ka esimesel elupäeval võimelised lendama.

1980. aastate lõpus sattusid laevahuku tagajärjel Kayangelile rotid, kes hakkasid kiirelt paljunema ning lisaks kilpkonnade munadele ja põllumajanduse toodangule hävitama ka maas pesitsevate rihukanade mune.

Sel kevadel paigutas kohalik looduskaitseorganisatsioon koostöös valitsusega rottidest täielikult lahti saamiseks metsa mürgitatud sööta. Ka kogukond andis oma panuse, vähendades muude võimalike toiduallikate kättesaadavust. Sama meetodit kasutades vabaneti 2012. aastal rottidest kolmel lähedalasuval laiul, kuid Kayangel on esimene inimasustusega saar, kus seda proovitakse. Nii saare elanikud kui ka looduskaitsjad ootavad põnevusega järgmise loenduse andmeid, saamaks teada, kas pingutused kandsid vilja või mitte.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 08.05.2018 Incredible “Incubator Bird” to be saved by rat removal on Pacific island.
Mikroneesia rihukana infoleht linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehel.

Riin Viigipuu
Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna magistrant
info/at/linnuvaatleja.ee