Vaibla linnujaam kutsub rõngastushuvilisi

09.07.2020

Viljandimaal Võrtsjärve ääres Vaiblas asuv linnujaam ootab sel aastal kõiki huvilisi lindude rõngastamist vaatama ja soovil ning kogemusel ka kätt proovima. Linnuvaatleja edastab Vaibla linnujaama juhi Art Villem Adojaani kutse ja soovitab osaleda.

- – -

Tere, linnusõbrad!

Hea meel teatada, et Vaibla linnujaamas algab peagi (alates 20. juulist kuni augusti lõpuni) taas lõunasse rändavate värvuliste märgistamine ja uurimine ning kõik huvilised on oodatud külla.

Tervitame nii kogenud rõngastajaid kui ka lindude märgistamisega varem mitte kokku puutunud huvilisi, soovi korral on võimalik lindudele “käed külge panna” ehk pärast vastava väljaõppe saamist saab kaasa lüüa kogu lindude uurimise protsessis – lindude püüdmiseks mõeldud loorvõrkude ülesseadmisest kuni püütud ja rõngastatud isendite lahti laskmiseni. Kuna lindude uurimine Vaiblas on alati toimunud ning toimub ka edaspidi vabatahtlike entusiasmile toetudes, siis iga abikäsi on alati väga oodatud.

Selleks, et metoodikast ülevaade saada ning sulelisi käes hoida piisab ka mõnest linnujaamas veedetud hommikutunnist, kuid enda kogemuse põhjal julgen kinnitada, et mida rohkem aega linde uurides veeta, seda põnevamaks nende maailm muutub ning oht linnuhuvipisikut saada suureneb iga Vaiblas veedetud päevaga. Lubame, et pärast ühe hommiku veetmist linnujaamas tunneb iga vaiblalane unepealt ära ka järgneval pildil oleva linnu :)

Tüüpiline päev Vaibla linnujaamas algab päikesetõusuga ning lõppeb loojanguga, kuid kõige rohkem linde liigub just hommiku esimestel tundidel (pääsukeserohke aasta puhul ka hilistel õhtutundidel, kui suitsu- ja kaldapääsukesed roostikku ööbima tulevad). Alates kella 5st käiakse iga tunni tagant võrke kontrollimas, harutatakse linnud võrkudest välja ning viiakse rõngastuskuuri, kus neid määratakse ja rõngastatakse. Pärast neid tegevusi saavad tiivulised naasta oma igapäevatoimetuste juurde tagasi olles väikese ent väärtusliku alumiiniumrõnga võrra rikkamad.

Lindude püüdmise efektiivsus sõltub suuresti ilmast, mistõttu enda retke Vaiblasse plaanides tasub hoolikalt ilmateatel silma peal hoida – tuul ja vihm ei soosi lindude liikumist või muudavad püügivahendid ebatõhusaks. Suurema tormi korral katkestame lindude turvalisuse tagamiseks püügi sootuks. Enne tulekut tasub linnujaamas viibijatelt uurida kohalike olude kohta.

Kui linnujaama pole võimalik kohale tulla, siis soovitame soojalt jälgida meie sotsiaalmeedia kanaleid Facebookis ja Instagramis kuhu postitame jooksvalt infot päevanumbrite, põnevamate võrku tulnud lindude ja linnujaamamelu kohta. Lisaks on ka toimiv koduleht vaibla.net, kust leiab informatsiooni käimasolevate projektide ja varem tehtu kohta. Veel on leitav igapäevaselt uuenev linnutabel: tabel.vaibla.net.

Vaiblasse tuleku plaanist palume teada anda:
vaibla@vaibla.net (või otse: Villem Adojaan (villem@adojaan.net +372 5331 6182; Kristjan Adojaan (kristjan@adojaan.net +372 503 9306).

Näeme Vaiblas!

Parimat
Art Villem Adojaan