Vastvalminud Rohemeeter aitab hinnata Eesti maastike elurikkust

24.04.2020

Kui head on Eesti maastikud? Mis neid maastikke mõjutab? Mida saab igaüks teha, et Eesti elurikkust hoida?

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi teadlased professor Meelis Pärtel ja vanemteadur Aveliina Helm on välja töötanud Rohemeetri, mis aitab hinnata Eesti maastike looduslikku mitmekesisust ning annab soovitusi elurikkuse säilitamiseks või piirkonna looduskeskkonna parandamiseks.

Rohemeeter on abiks nii maa- kui ka linnapiirkondade maastike planeerimisel, et selle käigus ei kahjustuks Eesti elurikkus ning keskkonna toimimiseks elutähtsad ökosüsteemid. Rohemeetri abil saab koduhoovi või avaliku ruumi kujundamisel teha valikuid ja otsuseid, mis hoiavad keskkonda sobilikuna nii inimesele kui ka teistele liikidele meie ümber.

Rakendus võimaldab kasutajal valida Eesti kaardil punkte ja hindab, kui soodsad on 500 meetri raadiuses tingimused elurikkuse jaoks. Selleks kasutab Rohemeeter algoritmi, mis põhineb enam kui seitsmekümne kaardikihi analüüsil. Rohemeeter toob igaühe nutiseadmesse elurikkust vähem või rohkem toetavad piirkonnad Eesti maismaal ning annab vaadeldud ala kohta soovitusi, kuidas maastiku elurikkust hoida ja suurendada.

Tartu Ülikooli pressiteadet Rohemeetrist saab lugeda siit, saadet “Terevisioon”, milles Aveliina Helm Rohemeetrit tutvustas, saab järele vaadata siit (saatelõik algab kell 8.36) ning Meelis Pärteli intervjuud Kuku Raadiole saab kuulata siit.

Rohemeetri leiab aadressilt www.rohemeeter.ee.

Sigrid Ots
Ökoloogia ja maateaduste instituut
Tartu Ülikool