Videolugu: pesaparasitism kuldnoka pesakastis

27.04.2017

Kaameraga kuldnoka pesakastis toimusid eile, 26. aprillil seebiooperlikud sündmused. Kell 10.40 saabus pesakasti emaslind, munes kiiresti muna ning lahkus. Ligikaudu tund hiljem saabus isaslind ja viskas muna pesast välja. Kümmekond minutit hiljem saabus ootamatult teine emaslind, kes samuti pessa muna munes. Kell 12.20 saabus taas isaslind ja viskas sellegi muna pesast välja.

Videolõike pesas toimunust vaata teksti järelt.

Kommenteerib Tartu ülikooli linnuökoloogia teadur Marko Mägi:

„Kuna inimsilmale on keeruline kuldnokkade isendeid ja ka sugusid eristada, siis võib arvata, et ühe pesakasti pärast käib äge konkureerimine. Antud juhul üritavad erinevad emased valveta jäänud pesakasti oma mune sokutada, et nende haudumise ja kasvatamisega tegeleksid teised kuldnokad. Selline pesaparasitism pole sugugi haruldane ja lindude, eriti värvuliste, seas juhtub seda küllaltki sageli.

Pesakasti enda omaks tunnistanud paar näib aga toimuval silma peal hoidvat ja nullib pesaparasiitide katsed juba eos. Kuna linnud ei ole munade loendamises osavad, saadaks võõraid emaseid edu juhul, kui õige emaslind oleks juba mõne muna pessa poetanud. Ühe võõra muna tekkimisel pesakasti on aga kuldnokapaaril olukord kohe selge – see pole meie muna ja sellest tuleb kindlasti vabaneda.

Niinimetatud õnneproovijate strateegia seisnebki selles, et võimalikult kiiresti ja märkamatult pesakastis munemas käia. Ning just nii need võõrasse pessa munejad toimetanud ongi.“

Videod salvestas Olle Koert, Teetormaja, www.tt.ee.

Kell 10.40 saabus pesakasti kuldnoka emaslind ning munes ligikaudu minuti jooksul muna:

Tund aega hiljem viskas isaslind muna pesast välja:

Kümme minutit hiljem tuli pesakasti teine emaslind ja munes samuti kiiresti muna:

Kell 12:20 tuli taas isaslind ja viskas sellegi muna pesast välja:

Õhtul kohendas kuldnokapaar pesa, loodetavasti hakkab ka „õige“ emaslind peatselt munema.

Otsepilti kuldnoka pesakastis toimuvast edastab Teetormaja, foorumit peab Looduskalender.

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee