Haversi ranna kahlajaid saab nüüd ka veebikaamera vahendusel uudistada

03.08.2017

Läänemaal Riguldi külas asuv Haversi rand on Mandri-Eesti parimaid kahlajate ehk madalas vees kahlates toituvate kurvitsaliste vaatlemise paiku. Augustis saavad kõik pilgu Haversi randa heita veebikaamera vahendusel.

Sügisene aktiivsem kahlajaränne algab juba juuli keskpaigas ja kestab kuni oktoobrini. Kevadel on parim aeg kahlajate vaatlemiseks mai keskpaigast juuni alguseni.

Haversi rannas võib rändeperioodil alati kohata arvukalt rüdisid, tülle, tildreid. Soorüdisid on siin loendatud korraga koguni üle tuhande isendi ning nende seast teiste liikide otsimine on põnev tegevus ja algajale linnuvaatlejale ka hea määramistreening. Kahlajate parimal rändeajal peatub Haversi rannas sageli ka mõni vöötsaba-vigle, plütt, leeterüdi, veetallaja või kivirullija. Eestis harva kohatavatest eksikülalistest on Haversis nähtud näiteks kõrbetülli, kiripugu-rüdi ja älverüdi.

Vaata ka eElurikkuse andmebaasi kantud Haversi linnuvaatlusi.

Selge ilmaga on Haversi rannas kõige parem linde vaadelda hommikuti, kuna siis paistab päike selja tagant ja õhuvärelus ei häiri. Õhtul hakkab päike otse vastu, sealhulgas ka kaamerasse, paistma ning lindude eristamine ei ole lihtne.

Mitmekesisema kahlajate „saagi“ võib saada aga hoopis vihmase ilmaga, mil kahlajad tulevad randa rändepeatust tegema. Päikesepaistelise ilmaga lendab suur osa rändavatest kahlajatest peatumata üle.

Tugevate läänekaarte tuultega on Haversi rannas veetase kõrge ning rannal on kahlajaid vähem, sest toitumiseks sobiv ala on suuresti üleujutatud. Samas koonduvad kõrge veeseisu korral kahlajad otse kaamera ette adruvallile ning neid on siis parem jälgida. Idakaarte tuultega paljandub Haversis ulatuslik liivaala ning siis on kahlajad suure tõenäosusega kaamerast kaugemal veepiiril toitumas.

Kaamera ees oleval adruvallil võib toitumas näha ka linavästrikke, kuldnokki, kajakaid ja vareseid.

Mobiilse kaamerakomplekti RMK -le komplekteeris ja paigaldas Hatcam. Ülekannet edastavad Elisa ja EENet. Foorumit peab Looduskalender, kahlajaliike tutvustab Linnuvaatleja.

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee