Eesti esmasleide muuseumide kogudes – suurtrapp

19.10.2017

Kureliste seltsi (Gruiformes) traplaste sugukonda (Otidae) kuuluv suurtrapp (Otis tarda) on kõige raskem lennuvõimeline linnuliik Euroopas, ehk isegi kogu maailmas. Kuigi Aafrikas elavad hiidtrapid (Ardeotis kori) kaaluvad keskmiselt rohkemgi, on tõestatult suurim olnud siiski 21 kg raskune suurtrapp. Enamasti kaaluvad suurtrapi isaslinnud 8-16 kg, mõnikord ka kuni 18 kg, emaslinnud on väiksemad ja kaaluvad 3,5-8 kg.

Suurtrapp elutseb avaral stepimaastikul ja suurtel põllumassiividel. Olles laiguti levinud ka Kesk- ja Lääne-Euroopas, asuvad tema peamised pesitsusalad siiski Lõuna-Venemaal, Kasahstanis, Mongoolias ja Põhja-Hiinas. Kui Kesk- ja Lääne-Euroopa suurtrapid on paiksed, siis idapoolsete asurkondade linnud rändavad talveks lõuna poole Lähis-Idasse, Kesk-Aasiasse või Ida-Hiinasse. Suurtrapi levikukaarti saab vaadata linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehelt.

Rändeperioodil võivad suurtrapid oma asualalt ka kaugemale eksida. Linnuharulduste komisjoni andmetel on Eestis suurtrappi kohatud kaks korda 1954. aastal. 30. novembril leiti Läänemaalt Vatlast elektritraatidesse lennanud noor emaslind, kellest tehtud topist saab vaadata Tartu ülikooli loodusmuuseumi püsiekspositsioonis Ukraina stepi dioraamis. Lisaks esmasleiule lasti üks suurtrapp 12. detsembril Pärnumaal Orajõe-Rannakülas, kuid see eksemplar muuseumikogudesse ei jõudnud.

Suurtrapi Eesti esmasleidu säilitatakse Tartu ülikooli loodusmuuseumis, eksemplar TUZ808777 / foto: Aavo Kaine (plutof.ut.ee)
Alates 2016. aastast saab suurtrapi Eesti esmasleiu topist vaadata Tartu ülikooli loodusmuuseumi püsiekspositsioonis Ukraina stepi dioraamis / foto: Aavo Kaine, Tartu ülikooli loodusmuuseum
Isane suurtrapp / foto: Andrej Chudý (wikimedia commons)

Vaata ka:
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – kuld-lehelind
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – vööt-lehelind
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – kuninghahk
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – padu-roolind
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – valgetiib-viires
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – tulipart
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – suula
Eesti esimene lühinokk-hani leiti turuletilt
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – luitsnokk-iibis

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee