Eesti metskurvitsad Euroopa rändekaardil: kaks aastat hiljem. 8. osa

09.12.2021

Ornitoloogi ja metskurvitsate uurija Jaanus Aua lugudesari

8. osa

Meie metskurvitsate sügisränne hakkab selleks aastaks läbi saama. Võimalik, et rändetee ei ole veel kirdest pealesuruva arktilise õhu survel lõplikult paika loksunud, kuid 3. detsembriks oli välja kujunenud juba suhteliselt staatiline olukord.

Nimelt oli veerand meie neppidest ehk KRYUKI, FELIS, MERAK, POLARIS ja OKAB ennast sisse seadnud Briti saartel. Kümnendik ehk UNAKVERE ja BROUZIL asuvad hetkel Prantsusmaal ning NAOS seikleb jätkuvalt Balkanimaades. Ülejäänud veerand ehk GPS-saatjatega varustatud metskurvitsad NEKKAR, SARGAS, IZAR, CASTOR ja MIMOSA on leidnud võimaluse proovida talv veeta Lõuna-Skandinaavias.

Tumedama kollasega on kaardile märgitud neli metskurvitsat – POLLUX, ORION, MAIA ja DIADEM –, kelle puhul tuleb tõdeda, et ka parim tehnika võib mõnel juhul alt vedada. Kui POLLUX, ORION ja MAIA on nüüdseks juba jälgi jätmata oma teed läinud, siis DIADEM hukkus veel teadmata põhjustel Belgias.

Suur küsimärk on aga REGULUS-e pea kohal. Teada on, et see ilmselt juba väga kogenud vanalind lahkus Eestist alles 4. detsembril. Kas see isend jõuab veel pärast nädala kestnud paastumist lennata 600–800 kilomeetrit soojema piirkonnani ning missuguse suuna see metskurvits valib, selgub lähipäevil. Seniks aga hoidkem talle pöialt!

Rändekaart nr 8. / Allikas: Club National des Becassiers

/järgneb/

Esimest osa loe siit.
Teist osa loe siit.
Kolmandat osa loe siit.
Neljandat osa loe siit.
Viiendat osa loe siit.
Kuuendat osa loe siit
Seitsmendat osa loe siit

Jaanus Aua on ornitoloog, metskurvitsate uurija.