Eesti esmasleide muuseumide kogudes – kuninghahk

06.09.2017

Kuninghaha (Somateria spectabilis) Eesti esmasleiu täpse kuupäeva ja leidja kohta andmeid ei ole säilinud. Siiski on teada, et üks isaslind lasti 1904. aasta aprillis Harjumaal Rohuneemel. Selle linnu topist, mis on küll ajaga suure osa oma silmapaistvusest kaotanud, säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis.

Kuninghahk. Lastud 1904. aasta aprillis Rohuneemel Harjumaal. Topis asub Eesti Loodusmuuseumi kogus, eksemplar TAMZ0027126. / foto: Eesti Loodusmuuseum (andmebaas: plutof.ut.ee)

Kuninghahk on arktilistel aladel pesitsev liik, kes Eestis on haruldane läbirändaja aprillis-mais ja septembris-oktoobris. Üksikuid isendeid kohatakse regulaarselt näiteks Põõsaspea neemel, Sõrve säärel, Suures väinas. Vaata kuninghaha vaatlusi eElurikkuse andmebaasist.

Kuninghahk, hundsulestikus isaslind on eksimatult määratav. 10.03.2012, Båtsfjord, Norra / foto: Matti Rekilä (www.tarsiger.com)
Kuninghaha emaslind eristub tavalisest hahast ruskema sulestiku ning tumehalli noka poolest. Hea määramistunnus on ka üleskaarduvast nokalahust tulenev naeratav ilme. 10.03.2012, Båtsfjord, Norra / foto: Matti Rekilä (www.tarsiger.com)

Vaata ka:
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – padu-roolind
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – valgetiib-viires
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – tulipart
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – suula
Eesti esimene lühinokk-hani leiti turuletilt
Eesti esmasleide muuseumide kogudes – luitsnokk-iibis

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee