Kahlajad Haversis - soorüdi

07.08.2017

Läänemaal Riguldi külas asuv Haversi rand on Mandri-Eesti parimaid kahlajate ehk madalas vees kahlates toituvate kurvitsaliste vaatlemise paiku. Augustis saavad kõik pilgu Haversi randa heita veebikaamera vahendusel. Loe ka: Haversi ranna kahlajaid saab nüüd ka veebikaamera vahendusel uudistada.

Haversi rannas peatuvate kahlajate tutvustamist alustame soorüdist (Calidris alpina), ainsast Eestis pesitsevast ning rändeajal kõige arvukamast rüdiliigist. Eestis kohtab soorüdi kahte alamliiki – niidurüdi (Calidris alpina schinzii) ja tundrarüdi (Calidris alpina alpina).

Niidurüdi on Eestis harvaks jäänud haudelind, keda pesitseb siinsetel rannakarjamaadel ja rabaälvestikes hinnanguliselt vaid 180-230 paari. Tundrarüdi on aga läbirändel (aprill-mai, juuli-oktoober) siinne kõige arvukam rüdi. Ehkki rändepeatuskohtades võib kohata pigem just tundrarüdisid, alamliiki vaatlejad sageli ei määra ning andmebaasi märgitakse üldjuhul vaid liiginimetus soorüdi. Vaata soorüdi vaatlusi eElurikkuse andmebaasis.

Soorüdisid võib rändeajal kohata adruvallidel ning paljanduvatel liiva- ja mudaväljadel mererannas, aga ka sisemaal. Parimates toitumiskohtades võib peatumas näha ka suuri sadadest lindudest koosnevaid parvi. Saaremaal Sõrve sääre ümbruses loendati 26.05.2017 lausa 11 000 soorüdi. Läänemaal Haversis on korraga nähtud kuni 1500 soorüdi.

Hundsulestikus soorüdi tunneb musta kõhulaigu järgi kergesti ära. Pildil on tundrarüdi, kes erineb niidurüdist mustema ja selgepiirilisema kõhulaigu ning veidi pikema noka poolest. / foto: Uku Paal, juuli 2009 Läänemaa (www.estbirding.ee)
Niidurüdi must kõhulaik on ähmasem ning nokk lühem. / foto: Uku Paal, 15.05.2014 Hiiumaa (www.estbirding.ee)
Soorüdi noorlinnul on musta kõhulaigu asemel vaid mustad täpid, mis võivad ka üldse puududa. / foto: Uku Paal, 13.09.2009 Loode, Saaremaa (www.estbirding.ee)
Soorüdi talvine sulestik on selgelt hallim ja heledam. Eestis on soorüdi talvekuudel kohatud vaid mõned üksikud korrad. / foto: Uku Paal, 05.01.2008 Sõrve säär, Saaremaa (www.estbirding.ee)

Soorüdi liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus.
Soorüdi häälitsused veebilehel xeno-canto.
Soorüdi häälitsused veebilehel Loodusheli.ee.

Mobiilse kaamerakomplekti RMK -le komplekteeris ja paigaldas Hatcam. Ülekannet edastavad Elisa ja EENet. Foorumit peab Looduskalender, kahlajaliike tutvustab Linnuvaatleja.

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee