Kahlajad Haversis - vigled

16.08.2017

Läänemaal Haversi rannas olevast veebikaamerast võib aeg-ajalt näha vöötsaba-viglesid.

Eestis vöötsaba-vigle (Limosa lapponica) ei pesitse, kuid on rannikul aprillist maini ja juulist-septembrini suhteliselt tavaline läbirändaja. Vöötsaba-vigle pesitseb tundras ja taigavööndi põhjaosa soodes, talvitab Lääne-Euroopas ning Lääne-Aafrikas.

Sisemaal on vöötsaba-vigle haruldane, neid näeb enamasti randades väikeste salkadena, kuid rändel on nähtud ka sadu isendeid päevas. Pärnumaal Rannametsas loendati 25.05.2004 lausa 1710 peatuvat vöötsaba-viglet. Haversi rannas nähakse enamasti üksikuid, harvemini kuni paarkümmend isendit korraga.

Vöötsaba-vigle vaatlused eElurikkuse andmebaasis
Vöötsaba-vigle häälitsused veebilehel xeno-canto
Vöötsaba-vigle liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus

Vöötsaba-vigle hundsulestikus isaslind on sügavalt roostepunane, emaslind on ruuge varjundiga. Mustsaba-viglest erineb vöötsaba-vigle lühemate jalgade ning pisut lühema ja ülespidi kaardus noka poolest. / foto: Matti Rekilä, 02.06.2009 Utsjoki, Soome (www.tarsiger.com)
Vöötsaba-vigle noorlind on pruunika sulestikuga. / foto: Uku Paal, 23.09.2013 Kihnu saar (www.estbirding.ee)
Vöötsaba-vigle saba on vöödiline, valgelt päranipualalt lähtub seljale valge kiil ning tiibadel valge vööt puudub. / foto: Uku Paal, 09.09.2007 Põõsaspea neem (www.estbirding.ee)

Eestis elutseb ka mustsaba-vigle (Limosa limosa), kes on ebaühtlase levikuga suhteliselt harv soode ja niiskete niitude haudelind. Siinseks arvukuseks hinnatakse 400-700 paari. Läbirändel aprilli lõpust – mai alguseni ja augustis kohatakse teda peamiselt randadel ning luhtadel. Haversi rannas on vaid harva üksikuid isendeid vaadeldud.

Mustsaba-vigle vaatlused eElurikkuse andmebaasis
Mustsaba-vigle häälitsused veebilehel xeno-canto
Mustsaba-vigle liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus

Mustsaba-viglel on võrreldes vöötsaba-viglega pikemad jalad ning veidi pikem ja sirgem nokk. / foto: Matti Rekilä, 11.05.2004 Audru (www.tarsiger.com)
Mustsaba-vigle saba on must ning valgelt päranipualalt seljale valget kiilu ei ulatu. Lendava linnu tiibadel on hästi märgatav valge vööt. / foto: Matti Rekilä, 11.05.2004 Audru (www.tarsiger.com)

Mobiilse kaamerakomplekti RMK -le komplekteeris ja paigaldas Hatcam. Ülekannet edastavad Elisa ja EENet. Foorumit peab Looduskalender, kahlajaliike tutvustab Linnuvaatleja.

Loe ka:
Haversi ranna kahlajaid saab nüüd ka veebikaamera vahendusel uudistada
Kahlajad Haversis – soorüdi
Kahlajad Haversis – tüllid
Kahlajad Haversis – merisk
Kahlajad Haversis – suurrüdi

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee