Loodusvaatluste maratonil tehti üle 4300 loodusvaatluse

13.06.2020

Eelmisel nädalavahetusel toimunud Loodusvaatluste maratoni esialgsed kokkuvõtted on tehtud ning teada on, et maratonil tehti Eestis 24 tunni jooksul üle 4300 loodusvaatluse. Lõplik vaatluste arv selgub juuni keskpaigas, sest paberkandjale märkijad saavad oma andmeid sisestada 14. juunini.

Linnuvaatleja meeskond osales maratonil Vastseliina vaatluspunktis, milles toimunut saab lugeda maratoni käigus peetud blogist. Üle Eesti tehti aga vaatlusi kokku 41 vaatlusalal ning kui eelnevatel aastatel on toimunud palju juhendatud vaatlusretki, siis sel aastal julgustasid korraldajad inimesi iseseisvalt loodusvaatlusi tegema. “Sel korral oli palju vaatlusalasid ka eramaadel. Hea meel on tõdeda, et inimesed enda koduümbruse elurikkuse vastu suuremat huvi tunnevad,” ütles maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Vastseliina vaatluspunktis rõngastati maratoni käigus ka rasvatihaste poegi. / foto: Marko Mägi

Loodusvaatluste maratoni käigus tehti erinevatelt vaatlusaladelt videolülitusi, mis kõik on ka järelvaadatavad. Vastseliina vaatluspunktis toimunut kajastas 9. juunil Terevisioon (saatelõik uudistes algab kell 7:03, salvestuse algusest 00:08:06).

Kolmandat aastat üle Eesti toimunud Loodusvaatluste maratoni eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu ümbritsevale elurikkusele ja kutsuda üles neid sellest teada andma. Kõik sisestatud vaatlused on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis, mida kasutavad oma töös nii loodusteadlased kui -kaitsjad. Suure hulga loodusvaatluste lisandumine nii lühikese aja jooksul on harvaesinev.

Vaatlusmaratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad portaal Linnuvaatleja, mitmed loodusharidust edendavad asutused ja vabatahtlikud üle Eesti. 2019. aastal toimusid vaatlused 31 vaatlusalal üle Eesti ning ööpäeva jooksul registreeriti üle 4100 loodusvaatluse.

Loodusvaatluste maratoni koduleht: www.loodusfestival.ee/lvm
Loodusvaatluste maratoni Facebooki leht: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusvaatluste maratoni Instagrami leht: www.instagram.com/loodusvaatluste.maraton

Lisainfo:
Veljo Runnel
Loodusvaatluste maratoni korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
520 6108