Talilinnukaamera - sinitihane

14.12.2019

Kaameraga toidumajal askeldab teiste lindude seas vilgas sinine lind – sinitihane. Kuigi tema toiduks on peamiselt putukad ja teised väikesed selgrootud, toitub ta talvepoolaastal ka taimede seemnetest-marjadest ning maiustab hea meelega inimese poolt pakutavate päevalilleseemnete ja rasvaga. Meelepärase puudumisel võib ta süüa ka puude pungi.

Sinitihane / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Käitumiselt on sinitihased teistest tihastest riiakamad ja peletavad eemale näiteks endast suuremad rasvatihased. Siiski jäävad nad reeglina toidumajal endast suurematele lindudele alla. Sarnaselt teistele tihaslastele on ka sinitihased väga õppimisvõimelised: näiteks õppisid just nemad 1950. aastatel Suurbritannias ära, et ukse taha toodud piimapudelitel fooliumist korki katki nokkides saab kätte piimale kogunenud koore. Peagi oli see toitumisviis laialt levinud kogu Suurbritannias ka rasvatihaste seas.

Eestis on sinitihane üldlevinud ning tavaline leht- ja segametsade, parkide ning aedade haudelind. Sinitihaseid pesitseb Eestis 100 000-150 000 paari ja talviseks arvukuseks hinnatakse meil 200 000-300 000 isendit.

Septembris-oktoobris rändab osa sinitihastest Kesk- ja Lõuna-Euroopasse ning talveks Eestisse jäänud sinitihased liiguvad tihaste segasalkades sobivate toitumispaikade vahel ringi. Kui teile tundub, et toidumajal näeb palju sinitihaseid, võib siiski tegu olla vaid paari isendiga – sinitihased on talvel märksa paiksemad kui näiteks rasvatihased.

Sinitihase kohta loe lisaks rasvatihase aasta kodulehelt www.eoy.ee/rasvatihane/tihased/sinitihane.
Sinitihase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Sinitihase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Talilinnukaamera – rasvatihane
Näpunäited lindude talviseks lisatoitmiseks
Taas saab jälgida talilinnukaamerat

Ülekannet Lõuna-Eestist Kooraste järve kaldalt võimaldavad Elisa, Pilw.io ja Babahh Media. Linde toetab toiduga ka sel aastal Balsnack, foorumit peab Looduskalender. Toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja oma kodulehel.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee