Talilinnukaamera - tutt-tihane

06.01.2020

Tutt-tihane on männimetsade liik, keda väljaspool metsaalasid kohtab suhteliselt harva. Kuna sel aastal asub kaameraga toidumaja suure metsa vahetus läheduses, on oma pesitsusalal tegutsevat tutt-tihast õnnestunud ka kaameras nii mõnelgi korral kohata. Tutt-tihane on Eesti tihastest kõige paiksem liik ja ta püsib pesitsusterritooriumi ümbruses ka talvel.

Tutt-tihane / foto: Uku Paal (www.estbirding.ee)

Kuigi tutt-tihase toiduks on peamiselt putukad ja teised väikesed selgrootud, aga ka okaspuude seemned, sööb ta sarnaselt teiste tihastega talvel hea meelega ka inimeste pakutavaid päevalilleseemneid.

Tutt-tihase leiab metsast puulatvadest üles iseloomuliku kuristava kutsehüüu järgi.

Mandri-Eestis on tutt-tihane üldlevinud ja tavaline haudelind ning talvitaja, kuid Eesti läänesaartelt teda ei leia. Tutt-tihaseid pesitseb Eestis 30 000–50 000 paari ja talviseks arvukuseks hinnatakse 80 000–120 000 isendit.

Pesa ehitab tutt-tihane puuõõnsusse või ka pesakasti, aga tema pesi on leitud ka vanadest oravapesadest, varese või röövlindude vanade pesade okstevahelistest tühimikest, aga ka puujuurte- ja oksterägast. Tutt-tihase pesa paikneb suhteliselt madalal, enamasti maast kuni kolme meetri kõrgusel. Pesitsust alustab tutt-tihane Eesti tihastest kõige varem – aprilli keskpaigas, mil teised tihased alles pesa ehitavad, võivad tutt-tihase pesas juba pojad kooruda. Tutt-tihane võib vajadusel rähni kombel pesaõõnsust suuremaks raiuda, kuid seda vaid pehkinud puudes.

Tutt-tihase kohta loe lisaks rasvatihase aasta kodulehelt www.eoy.ee/rasvatihane/tihased/tutt-tihane.
Tutt-tihase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Tutt-tihase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Loe ka:
Talilinnukaamera – musttihane
Talilinnukaamera – suur-kirjurähn
Talilinnukaamera – põldvarblane
Talilinnukaamera – põhjatihane
Talilinnukaamera – salutihane
Talilinnukaamera – puukoristaja
Talilinnukaamera – sinitihane
Talilinnukaamera – rasvatihane
Näpunäited lindude talviseks lisatoitmiseks
Taas saab jälgida talilinnukaamerat

Ülekannet Lõuna-Eestist Kooraste järve kaldalt võimaldavad Elisa, Pilw.io ja Babahh Media. Linde toetab toiduga ka sel aastal Balsnack, foorumit peab Looduskalender. Toidumaja külastavaid linnuliike tutvustab Linnuvaatleja oma kodulehel.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee