Eesti metskurvitsad Euroopa rändekaardil: kaks aastat hiljem. 9. osa

17.12.2021

Ornitoloogi ja metskurvitsate uurija Jaanus Aua lugudesari

9. osa

Kui te veel mäletate, siis neppide rändeloo 8. osa lõpetasime lubadusega jälgida vana isase metskurvitsa koodnimega REGULUS põgenemist arktilise õhu kiire sissetungi eest Skandinaaviasse.

Nii nagu teada, oli REGULUS meie metskurvitsatest viimane, kes talvekülma trotsides veel ka detsembri algul enda kodupaiga metsades aega veetis. Ometi ei pidanud ka tema vastu ning kui öised temperatuurid langesid juba -10 kraadini, võttis ka REGULUS ette retke talvitusalade suunas.

REGULUS startis 3. detsembri õhtul lõuna poole ning jõudis mõne tunniga Lätimaale. Kuid pealetungiva külma õhumassi karguses ei pidanud ka see isend Lätis pikalt vastu ning ületas 5. detsembri öösel Läänemere (vaata ka rändekaarti nr 9).

Rändekaart nr 9. / Allikas: Club National des Becassiers

Skåne poolsaarel, kus REGULUS maandus, talle millegipärast ei meeldinud ning veel samal õhtul suundus lind Lõuna-Norrasse, Põhjamere rannikule ilmse sooviga ületada Briti saartele jõudmiseks Põhjameri. Selleks hetkeks oli ta kahe pikema rändehüppega läbinud juba 1500 kilomeetrit.

Vastu kõiki ootusi startis REGULUS aga juba 8. detsembri õhtul Šotimaa suunas, tehes sellega paraku saatusliku vea. Talle liikus vastu just Iirimaa kohale jõudnud tugev torm ning keskööks avamerele jõudnud kurvits ei suutnud tuule haardest enam vabaneda. Tugev edelatuul kandis REGULUSE kaugele kirdesse, mööda ka Shetlandi saartest. Lind muutis seejärel küll lennusuunda, kuid kukkus nõrkenuna pärast 900 kilomeetri pikkust võitlust tormituultega Fääri saarte lähedal Põhjamerre ning hukkus.

Teiste meie jälgitud neppidega on aga kõik hästi ja nemad on ennast talvituspaikades kenasti sisse seadnud. Mainida võib veel ehk seda, et pikalt Kesk-Saksamaal aega veetnud MIRAM, kes startis Eestist 1. detsembri öösel, suundus edasi Prantsusmaale ning puhkab reisiväsimust Pariisi lähistel. Au revior!

Esimest osa loe siit.
Teist osa loe siit.
Kolmandat osa loe siit.
Neljandat osa loe siit.
Viiendat osa loe siit.
Kuuendat osa loe siit.
Seitsmendat osa loe siit.
Kaheksandat osa loe siit.

Jaanus Aua on ornitoloog, metskurvitsate uurija.